W Polsce proces uzyskania pozwolenia na broń może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości wcale nie jest taki trudny. Zazwyczaj, przy odpowiednim zaangażowaniu, zajmuje to około 3 miesiące. Jedną z najszybszych i najpopularniejszych ścieżek jest uzyskanie pozwolenia na broń do celów sportowych. Pozwolenie to otwiera drzwi do zakupu praktycznie każdego rodzaju nowoczesnej broni palnej, a dodatkowo, w przeciwieństwie do niektórych innych typów pozwoleń, umożliwia noszenie broni przy sobie na co dzień.
Pozwolenie na broń do celów sportowych – krok po kroku
Czy ciężko jest dostać wymarzone pozwolenie na broń? Oto szczegółowa ścieżka, jak je uzyskać (na przykladzie pozwolenia do celów sportowych):
1. Zapis do klubu strzeleckiego:
Zgodnie z Ustawą o Broni i Amunicji, „udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim” jest ważną przyczyną posiadania broni. Jedną z opcji jest nasze stowarzyszenie Małopolski Związek Pasjonatów Broni. Wypełnij deklarację członkowską na naszej stronie internetowej, opłać składkę i stań się pełnoprawnym członkiem!
2. Nauka strzelania i przepisów:
Teraz czas na naukę przepisów prawnych oraz strzelania i obsługi broni. Możesz skorzystać z pomocy instruktorów MZPB lub uczyć się samodzielnie. Wiedza jest weryfikowana na darmowym, wewnętrznym egzaminie przed wydaniem zaświadczenia. Ważne: Twój staż w klubie musi wynosić minimum 1 miesiąc, abyś mógł przystąpić do egzaminu na patent. Koniecznie uzupełnij konto, które zostanie dla Ciebie założone na Portalu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (PZSS).
3. Egzamin na Patent Strzelecki PZSS:
Po nabyciu wiedzy i umiejętności, przystąp do egzaminu na patent strzelecki, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Zapiszesz się na niego poprzez Portal PZSS. Jest to najwazniejszy etap postępowania, na którym musisz wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Spokojnie. Nasi instruktorzy przeprowadzili już przez ten proces setki osób. Mamy w tym doświadczenie i każdego traktujemy indywidualnie.
4. Licencja Zawodnicza PZSS:
Po zdaniu egzaminu na patent, na Twoim profilu w Portalu PZSS pojawi się możliwość wystąpienia o licencję zawodniczą. Zgodnie z ustawą, jest to kolejna ważna przyczyna posiadania broni. Zaraz po złożeniu wniosku o licencję przeprowadź badania lekarskie.
5. Badania lekarskie:
Równolegle do procedury licencyjnej, udaj się na badania lekarskie i uzyskaj orzeczenie o braku przeciwwskazań do posiadania pozwolenia na broń.
6. Wniosek o wydanie pozwolenia:
Napisz wniosek o wydanie pozwolenia na broń do właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania) Komendanta Wojewódzkiego Policji. Do podania dołączasz wszystkie niezbędne dokumenty wymienione na naszej stronie internetowej.
I to wszystko! Masz pozwolenie na broń! Teraz już znasz odpowiedź na pytanie czy ciężko jest dostać pozwolenie na broń w Polsce.
Dwa pozwolenia na broń na raz – sportowe i kolekcjonerskie. Najlepsza opcja.
Idąc drogą „sportowca” możesz skorzystać z pewnego udogodnienia zapisanego w ustawie i uzyskać bez żadnego dodatkowego wysiłku pozwolenie na bron do celów kolekcjonerskich.Do jego zdobycia nie jest wymagany egzamin praktyczny jeżeli posiadasz licencję zawodniczą PZSS – a uzyskujesz ją w drodze postępowania sportowego. Szczegóły dotyczące tej opcji i dlaczego polecamy ją każdemu naszemu kursantowi znajdziesz TU.
Pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
Jeżeli decydujesz się zrobić tylko pozwolenie do celów kolekcjonerskich czeka Cie egzamin na policji- teoretyczny i praktyczny. W Małopolsce terminy na egzaminy są dość odległe, sięgając nawet pół roku (stan na 03.2025). Szczegółową procedurę znajdziesz tu.