Pozwolenie na broń do celów sportowych

W jaki sposób uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych?

Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak wygląda procedura uzyskiwania uprawnień. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać…

Pozwolenie na broń do celów sportowych - strzelec

Zapisz się do naszego klubu

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, musisz przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. W tym przypadku jest to „udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim”.
Wypełnij zatem deklarację członkowską, opłać składkę i wstąp w poczet członków naszego klubu!

Nauka strzelania i przepisów

Teraz musisz nauczyć się wymaganych przepisów prawnych oraz strzelania i obsługi broni. Szkolić mogą Cię nasi instruktorzy lub możesz uczyć się we własnym zakresie (np. w wybranej przez siebie firmie szkoleniowej). Twoją wiedzę jednak weryfikujemy na wewnętrznym (darmowym) egzaminie przed wydaniem Ci zaświadczenia. Zgodnie z przepisami, Twój staż w klubie musi wynosić minimum 1 miesiąc abyś mógł przystąpić do egzaminu na patent. Jednocześnie koniecznie załóż konto na Portalu PZSS co pozwoli Ci na kontynuowanie całej procedury.

Egzamin na Patent Strzelecki PZSS

Kiedy posiądziesz już niezbędną wiedze i umiejętności strzelania i posługiwania się bronią przystępujesz do egzaminu na patent strzelecki. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Na egzamin zapiszesz się za pośrednictwem portalu PZSS, w którym wcześniej utworzyłeś konto.

Licencja Zawodnicza PZSS

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu na Patent Strzelecki PZSS na Twoim profilu w Portalu PZSS pojawi się możliwość wystąpienia o licencję zawodniczą. Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji jest to kolejna ważna przyczyna posiadania broni. Zaraz po złożeniu wniosku przejdź do punktu 5. Nie czekaj!

Badania lekarskie

Zaraz po złożeniu wniosku o Licencję Zawodniczą PZSS udaj się na badania lekarskie i uzyskaj orzeczenie o braku przeciwskazań do posiadania pozwolenia na broń.

Wniosek o wydanie pozwolenia

Napisz podanie o wydanie pozwolenia na broń do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (nie zameldowania) Komendanta Wojewódzkiego Policji. Wzory wniosków obowiązujące w małopolsce znajdziesz tutaj.
Do podania dołącz następujące dokumenty:
– potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 242 zł,
– 2 x zdjęcie (w rozmiarze 3,5×4,5 cm),
– wyciąg ze statutu oraz zaświadczenie o przynależności do MZPB (z aktualnym rokiem – w wersji elektronicznej lub papierowej),
– orzeczenie lekarskie,
– ksero orzeczenia zdaniu egzaminu na patent,
– ksero nadania licencji zawodniczej,
– inne (należy dołączyć możliwie wszystkie dokumenty dotyczące broni np. legitymację prowadzącego strzelanie, licencję sędziego, legitymację instruktora itd.

Ile to kosztuje?

Oczywiste pytanie, które sobie zadaje każdy. Aby zdobyć uprawnienia należy liczyć się z kosztami. Ich końcowa suma zależy jednak od Ciebie – to jak wiele treningów strzeleckich będziesz potrzebował, czy zdasz egzamin za pierwszym podejściem (bez konieczności brania udziału w poprawkach). Poniżej prezentujemy koszty stałe, które powinny nakreślić Ci ogólną sumę, której będziesz potrzebował:

Składka roczna w MZPB150 zł
Wpisowe do MZPB (jednorazowa płatność dla nowych członków)150 zł
Roczna opłata tytułem przynależności do MZSS (dot. wszystkich zrzeszonych członków)10 zł
Egzamin na patent strzelecki400 zł
Badania lekarskie dopuszczające do egzaminu na patent strzeleckiok. 100 zł
Opłata za licencję zawodniczą50 zł
Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia na broń242 zł
Koszt badań lekarskich do pozwolenia na broń (wykonujesz jednorazowo przed wydaniem pozwolenia)ok. 600 zł
Koszt treningówkwota zależna od kursanta
SUMA ok. 1702 zł
* Do naszego stowarzyszenia odprowadzasz jedynie składkę roczną i wpisowe. Pozostałe opłaty to koszty na rzecz PZSS i urzędów. Treningi strzeleckie nie są obowiązkowe. Możesz uczyć się w innym klubie/stowarzyszeniu lub firmie szkoleniowej. Pamiętaj, że przed wydaniem zaświadczenia zweryfikujemy jednak Twoją wiedzę i umiejętności na wewnętrznym (darmowym) egzaminie.

Scroll to Top